Programme

Home / Artists / Programme

This is the provisional programme E&OE:

Thursday

A00a BORDEWEY,YOUNG & GITTENS Music & Song  Session Football Club 20:00 23:00
A00b GRANNY’S ATTIC Thursday Concert Wye Valley Brewery Stage 20:00 22:40
WILL POUND MORRIS THROUGH THE SEASONS

Friday

A00d JOHN ROW Storytelling Site 10:00 17:00
A00e JAN EDGECOMBE BLACKBOARD VAN Jans Blackboard Van Site 12:00 18:00
A01 DANNY PEDLER & ROSIE BUTLER-HALL Site Show Site Arena Stage 14:00 14:30
A01a ROSIE HOOD The Folk Songs Of The Upper Thames Pete Geoghegan’s Song House 15:00 17:00
A01aa COME ALL YE Music Session Football Club 15:00 16:30
A01d DAVE WEBBER & ANNI FENTIMAN Song Session Football Club 17:00 18:00
A01e KATHY BLAND Crafts and Stories Drop In The Shed 18:00 19:00
A01g THE FALCONERS & MIKE COURTHOLD Contra Dance Falcon Ballroom 19:30 22:30
A02 DANNY PEDLER & ROSIE BUTLER-HALL Concert Wye Valley Brewery Stage 20:00 00:00
ROWAN GODEL
CROWS
RURA
A05 DAISYBELL Concert Club Stage 20:00 23:30
ROSIE HOOD
GRANNY’S ATTIC
A06 PEEPING TOM Ceilidh Ceilidh House 20:00 23:30
MARY PANTON
FIVE RIVERS MORRIS
A07 TERRY WALDEN Concert Pete Geoghegan’s Song House 20:00 23:00
BEN ROBERTSON
MOLLY PIPE
SAM WALTER
COLIN PITTS
A15 GRAEME KNIGHTS Big Sing Football Club 23:30 01:00
JIM MAGEEAN

Saturday

B01 SUE DAVIES Yoga Ceilidh House 08:30 09:30
B01a TOWER RAVENS Rapper Workshop Ceilidh House 09:45 10:45
B03 THE FALCONERS & DAVID & KATHRYN WRIGHT “A Miscellany of Maggots- In and Out of Pies” Falcon Ballroom 10:00 11:15
B03a KATHY BLAND Carnival Time- instrument making The Shed 10:00 11:30
B04a TUNEWORKS Beginners Session Dave Jones Bar 10:00 11:30
B04b JAN EDGECOMBE BLACKBOARD VAN Jans Blackboard Van Site 10:00 18:00
B04c JOHN ROW Storytelling Site 10:00 17:00
B05 COME ALL YE Craft Fair Craft Fair Marquee 10:00 18:30
B05a CARILLYON A chance to meet Pete Geoghegan’s Song House 10:30 12:00
MOLLY EVANS
ROWAN GODEL
B06 RHODRI DAVIES Contra Dance Workshop Ceilidh House 11:00 12:00
B11 GEORGE SANSOME Concert Football Club 11:00 12:30
CLARKE CAMILLERI
EXMOUTH SHANTY MEN
B12 MORRIS TEAMS Dance Display Site Arena Stage 11:00 12:00
B13 WILD RIDE & MIKE COURTHOLD “American Squares & Contras” Falcon Ballroom 11:45 13:00
B15 FLOS & FRIENDS English Music Session Falcon Bar 12:00 15:30
B16 NYFTE Dance Show Site Arena Stage 12:00 12:30
B16a SHOOTING ROOTS Festival Band The Burrow 13:00 13:45
B17 FOLD THEATRE Folk Play Falcon Mews 13:00 14:15
B17a TERRY WALDEN Concert Club Stage 12:30 17:00
MOLLY PIPE
DANNY PEDLER & ROSIE BUTLER-HALL
BEN ROBERTSON
CARDBOARD FOX
MOLLY EVANS
THE HUT PEOPLE
B17b THIS WAY UP Ceilidh Tunes Session Ceilidh House 12:00 13:00
B18 JIM MAGEEAN Shanty Session Football Club 13:00 14:30
GRAEME KNIGHTS
B18b WYLD THYNGZ Wyldwoods Children’s Workshops Site 13:00 15:00
B19a KATHY BLAND Morris Dancing family fun The Shed 13:00 14:00
B20 HAND TO MOUTH THEATRE Pigs Might Fly Pete Geoghegan’s Song House 13:00 13:30
B22 DAN THE HAT Family Show Site Arena Stage 13:30 14:00
B23 SHOOTING ROOTS Festival Choir The Burrow 14:00 15:00
B23b CROWS Meet the Artist Ceilidh House 14:00 16:00
NYFTE
B24 COHEN BRAITHWAITE KILCOYNE Concert Wye Valley Brewery Stage 14:00 17:30
MOORE,MOSS,RUTTER
FARA
CHRIS WOOD
B24a WILD RIDE & MIKE COURTHOLD Figures from Modern Western Square Dancing Falcon Ballroom 14:00 15:30
B25 DAVE WEBBER & ANNI FENTIMAN Concert Falcon Mews 14:30 17:00
STEEL SONGBIRDS
COLIN PITTS
GEORGE SANSOME
B25a RICHARD CHAFF Accompany the tune Beginner Workshop Pete Geoghegan’s Song House 14:30 15:30
B25b WORCESTER UKULELE CLUB Ukulele Music Session Dave Jones Bar 14:30 15:30
B26a KATHY BLAND Parachutes and Games Outside The Shed 15:00 15:45
B26c HAND TO MOUTH THEATRE Piggery Jokery Site Arena Stage 15:00 16:15
B27a TUNEWORKS Improvers Session Football Club 15:00 16:00
B30 WILD RIDE & DAVID & KATHRYN WRIGHT Workshop: “Classic Playford” Falcon Ballroom 15:45 17:15
B31 STEEL SONGBIRDS ‘Finding your voice’ Workshop Falcon Mews Upstairs 16:00 17:30
B32 SPEAKE & LOWE Story Telling Session Football Club 16:15 17:15
B35 MORRIS TEAMS Dance Display Site Arena Stage 16:00 17:00
B36 RICHARD CHAFF Accompanying the tune Advanced Pete Geoghegan’s Song House 16:30 17:30
B36a JACK RUTTER Shooting Roots Presents: The Burrow 16:30 17:00
B36b DAN THE HAT Family Show Site Arena Stage 17:00 18:00
B37 COME ALL YE Music Session Football Club 17:15 18:00
B37a HAND TO MOUTH THEATRE Hand to Mouth Theatre Site Arena Stage 18:15 19:15
B38 WORCESTER UKULELE CLUB Ukulele Beginners Workshop Pete Geoghegan’s Song House
B40a CHRIS LOWE Music Hall Show Club Stage 18:30 20:00
STEEL SONGBIRDS
SPEAKE & LOWE
KEITH DONNELLY
NYFTE
EXMOUTH SHANTY MEN
B41 JIM MAGEEAN Shanty Session Football Club 19:30 21:00
GRAEME KNIGHTS
B45 VERTICAL EXPRESSION Contra Dance Ceilidh House 19:20 21:00
RHODRI DAVIES
TOWER RAVENS
B46 COME ALL YE Music & Song Session Football Club 20:00 22:00
B47 CARDBOARD FOX Concert Wye Valley Brewery Stage 20:00 00:00
THE RHEINGANS SISTERS
THE YOUNG’UNS
OYSTERBAND
B49 CHRIS LOWE Song & Storie Club Pete Geoghegan’s Song House 21:00 23:00
MOLLY PIPE
DAISYBELL
COHEN BRAITHWAITE KILCOYNE
B50 WORCESTER UKULELE CLUB Ukulele Music Session Dave Jones Bar 21:00 22:00
B53 EXMOUTH SHANTY MEN Live at 25 Concert Club Stage 21:30 23:30
DAVE WEBBER & ANNI FENTIMAN
GRAEME KNIGHTS
B54 STEAMCHICKEN The Alan Shearing Ceilidh Ceilidh House 21:30 23:59
RHODRI DAVIES
B56 KEITH DONNELLY A Hour With Club Stage 00:00 01:00

Sunday

C00 SUE DAVIES Yoga Ceilidh House 08:30 09:30
C00a SOFT OPTION Appalachian Stepping Workshop Ceilidh House 09:45 10:45
C01 COME ALL YE Must Visit Craft Fair Craft Fair Marquee 10:00 16:30
C02 KATHY BLAND Carnival Time- mask making The Shed 10:00 11:30
C03 JAN EDGECOMBE BLACKBOARD VAN Jans Blackboard Van Site 10:00 17:00
C04 JOHN ROW Storytelling Site 10:00 17:00
C07 TUNEWORKS Beginners Session Dave Jones Bar 10:00 11:30
C10 NYFTE Church Service Church 10:30 11:30
DAISYBELL
C11 TIM WALKER Medieval Dance Workshop Ceilidh House 10:50 11:50
C16 KEITH DONNELLY Bits between the songs Club Stage 11:00 12:00
C17 MOORE,MOSS,RUTTER Concert Wye Valley Brewery Stage 11:00 12:00
C18 BEN ROBERTSON A chance to meet Falcon Mews Upstairs 11:30 12:30
C22 MORRIS TEAMS Dance Display Site Arena Stage 11:00 12:00
C24 THIS WAY UP Ceilidh Tunes Session Ceilidh House 12:00 13:00
C25 SHOOTING ROOTS Festival Band The Burrow 12:00 12:45
C26 DAVE WEBBER & ANNI FENTIMAN Young Bromyard Singer Compition Falcon Mews 12:00 13:30
C27 GEORGE SANSOME Concert Pete Geoghegan’s Song House 12:00 14:00
CARDBOARD FOX
C27a DAN THE HAT Family Show Site Arena Stage 12:15 12:45
C28a KATHY BLAND Morris Dancing family fun The Shed 13:00 14:00
C28b WYLD THYNGZ Wyldwoods Children’s Workshops Site 13:00 15:00
C30 FLOS & FRIENDS English Music Session Falcon Bar 12:00 15:00
C30a DAN THE HAT Family Show Site 13:00 13:30
C30d NYFTE Dance Display Site Arena Stage 13:30 14:00
C31 SAM WALTER Concert Club Stage 13:30 16:15
COLIN PITTS
STEEL SONGBIRDS
ROWAN GODEL
C32 SHOOTING ROOTS Festival Choir The Burrow 13:30 14:00
C36 DAN THE HAT Family Show Site Arena Stage 14:00 14:30
C37 TUNEWORKS Improvers Session Football Club 14:00 15:00
C38 THIS WAY UP Ceilidh Ceilidh House 14:00 16:00
TIM WALKER
C39 TERRY WALDEN Concert Wye Valley Brewery Stage 14:00 17:30
JACK RUTTER
THE HUT PEOPLE
IONA FYFE & CAMERON NIXON
STEAMCHICKEN
C40 DANNY PEDLER & ROSIE BUTLER-HALL Concert Falcon Mews 14:00 16:30
MOLLY PIPE
MOLLY EVANS
C41b NYFTE Dance Display Site Arena Stage 14:30 15:00
C41c DAN THE HAT Family Show Site 14:30 15:00
C42a MORRIS TEAMS Morris Teams final show Site Arena Stage 15:10 16:10
C43 KATHY BLAND Games Time The Shed 15:00 15:30
C44b COME ALL YE Music & Song Session Football Club 15:30 17:00
C44d KEITH DONNELLY Keith Donnelly’s Family Show’ Ceilidh House 16:15 17:30
C44e HAND TO MOUTH THEATRE Hand to Mouth Theatre Site Arena Stage 16:15 17:00
C45 GRAEME KNIGHTS Final Song Club Stage 16:30 18:00
COHEN BRAITHWAITE KILCOYNE
DAVE WEBBER & ANNI FENTIMAN
JIM MAGEEAN
C45a SHOOTING ROOTS Open Mic Dave Jones Bar 17:00 18:00
COME ALL YE
C46 COME ALL YE Music & Song Session Football Club 19:00 21:00
C47 KEITH DONNELLY Wye Valley Concert Wye Valley Brewery Stage 19:30 23:00
GRANNY’S ATTIC
FARA
COSMOTHEKA

 

Comments are closed.